Hükümet, kaçak madenlerle ilgili önemli bir düzenlemeye gidiyor. Ruhsatsız maden ocağı işletilmesi suç sayılacak. Bu suçu işleyenlere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gündemde.

Bu suçu işleyenlere ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla 20 bin güne kadar adli para cezası uygulanabilecek. Hükümetin, Meclis’e sunduğu Vergi Kanunları ile bazı Kanun Hükmünde Kararnameler’de değişiklik öngören yasa tasarısında madencilikle ilgili önemli düzenlemeler yer alıyor. Buna göre, Maden Kanunu’ndaki değişiklikle kaçak maden işletilmesi de suç haline geliyor. Ruhsatı olmadan maden ocağı açılması, işletilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahasında madencilik faaliyetinde bulunulması fiillerini işleyenlere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Bu suçtan hüküm giyenler, infazın tamamlanmasından itibaren 10 yıl madencilik faaliyeti yapamayacaklar. Düzenlemeyle kaçak maden ocağı faaliyetlerinin önlenmesi amaçlanıyor.

Tasarıda maden sahaları düzenlemesi de var. Buna göre, sahanın ihalesinin iki defa yapılmasına rağmen müracaat olmaması durumunda, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen sahaya bir ayda müracaat olması durumunda belirlenen ihale taban bedeli üzerinden ruhsatlandırılacak. Kayıtlarda yaklaşık 100 bin adet ihalelik ruhsat sahası bulunuyor.

Kaynak: www.aksam.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir