Antalya’nın Kaş İlçesi Sütleğen Yaylası’nda açılan boksit madeni ocağına bölge sakinleri tepki gösterdi. Vatandaşlar boksit ocağının tarım, çevre ve insan sağlığına zarar vereceğini iddia ederek kapatılması için kaymakamlığa şikayette bulundu.

Sütleğen Yaylası yakınlarında sedir ormanları ve meyve bahçelerinin bulunduğu Arma mevkiinde bir maden firması tarafından boksit ocağı açıldı. Firma bölgede maden arama çalışmalarına başlarken, tepkiler de yükseldi. Arma mevkiinde oturan ve bölgede meyve bahçesi bulunan Bekir İrbeç, ocağın kapatılması için imza kampanyası başlattı. Aynı bölgede oturan 150 kişinin yanı sıra sivil toplum örgütleri de ocağın faaliyetine son verilmesi için imza kampanyasına destek verdi. Kaş Kaymakamlığı ve belediyesine başvuran İrbeç, maden ocağına karşı olduklarını, bunun bölgedeki meyve ve sebzeciliği bitireceğini belirtti.

Bekir İrbeç, firmanın maden ruhsatı almak için yaklaşık 20 yıldır girişim içinde olduğunu, ardından izin verildiğini kaydetti. Bölgede dünyanın en güzel sedir ormanlarının bulunduğuna değinen İrbeç, “Firma şimdiden sedir ağaçlarını tahrip etmeye başladı. Bizim bahçelerimiz tozdan ölecek. Durumu mahkemeye taşıyacağız” dedi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir