Ciner Grubu’nun 1.5 milyar dolar yatırım yaptığı dünyanın en büyük soda külü üretim tesisi olan Kazan Soda Elektrik fabrikası, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılıyor. Tesis, Türkiye’yi soda külü pazarında dünya lideri yapacak.

Türkiye’nin enerji, medya ve madencilik sektörlerinde lider gruplarından Ciner Grubu, mega yatırımlarına bir yenisini ekledi. 1.5 milyar dolarlık dev yatırım Kazan Soda Elektrik Üretim AŞ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle bugün hizmete açılıyor. Soda külü üretiminde Türkiye’yi dünya lideri konumuna getiren yatırımla 2 bin 200 kişi istihdam edilecek. Çevreci tesiste üretilecek soda külü ihracatından yıllık 600 milyon dolar gelir sağlanacak.

Dünyanın toplam doğal soda külü ihtiyacının yüzde 14’ü Kazan Soda tesisinden karşılanacak. Kazan Soda, dünyadaki ticaret hacmi 15 milyar dolar olan ve en fazla ticareti yapılan onuncu kimyasal olarak nitelendirilen soda külü üretecek. Tesisin üretiminin tamamı ihraç edilecek. İhraç edilen ürünler Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayacak. Türkiye’yi bu pazarda lider konuma getiren tesis 2 bin 200 kişiye istihdam sağladı.

Kaynak: www.haberturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir