Kolombiya’nın küçük bir kasabası olan Cajamarca’da yapılan referandumda 35 milyar dolarlık bir altın madeni projesinin yüzde 98 ‘Hayır’ oyuyla reddedildiği bildirildi.

Güney Afrikalı AngloGold Ashanti şirketinin Dev ismini verdiği proje Güney Amerika’nın en büyük altın madeni olacaktı. Cajarmacalıların oyuna rağmen Kolombiya hükumeti hala altın madeninin yapılmasından yana ve çevreye etkisinin tehlikeli seviyelerde olacağına inanmıyor.

Yesilist’te yer alan habere göre, Cajamarca’da oy verenlerin neredeyse hepsi bu projeye ‘Hayır’ yanıtını verdi. 21 yaşındaki öğrenci Camila Méndez, gelecek nesiller için ‘Hayır’ oyu verdiğini belirtiyor. Camila aynı zamanda kendileri gibi küçük bir kasabanın bir maden devine karşı duruş sergilemesinin çok daha büyük etkileri olacağına inanıyor.

Bununla beraber madencilik şirketi bölgede madencilik yapma iznini elinde bulundurmakta. Her ne kadar topraklar yerel hükumete bağlı olsa da, toprak altı zenginliklerinin yönetimi ulusal hükümete ait. Şimdi ÇED raporu için başvuru yapan madencilik şirketinin bu onayı alması durumunda son kararı yer mahkemeler ya da parlamento verecek.

Kaynak: imp-news.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir