Orhaneli’nde daha önce faaliyetleri tamamlanarak kapatılan kömür madeni sahasında yürütülen rehabilitasyon çalışmalar çerçevesinde bugüne kadar dikilen fidan sayısı 1 milyonu bulurken, bölgeye şimdi de adaçayı ve biberiye ekiliyor.

Orhaneli’nde geçtiğimiz yıllarda faaliyetleri sona eren kömür madeni sahasındaki rehabilitasyon çalışmaları sürüyor.Orhaneli’nin Gümüşpınar ve Dündar Mahallelerinde daha önce çalışmaları tamamlanarak kapatılan kömür madeni sahasında Orhaneli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2014 yılında başlatılan çalışmalar çerçevesinde karaçam, akasya, yabani erik, kızılcık, ceviz, badem ve yabani elma fidanı dikildiği bildirildi. Sadece geçtiğimiz yıl dikilen fidan sayısının 350 bini bulduğu belirtilirken, bugüne kadar dikilen fidan sayısının ise 1 milyona ulaştığı bildirildi. Bölgeye şimdi de adaçayı ve biberiye fidesi ekiliyor.

Madencilik faaliyetlerinin sona erdiği terkedilmiş sahaların rehabilitasyonunun gerçekleştirildiğini belirten Orhaneli Orman İşletme Müdürü Sadettin Özer, 5 bin 200 dekar alanın yeniden doğaya kazandırılması çerçevesinde çalışma yürütüldüğünü söyledi. Gümüşpınar ve Dündar Mahallesindeki vatandaşların burada çalışarak günlük 50 TL ücret aldığını belirten Özer, rehabilitasyon çalışmalarında görev alan yöre halkının da ekonomik gelir elde ettiğini ifade etti.

Kaynak: www.olay.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir