Konya Seydişehir Belediyesi’nin seracılık ve kaplıca turizminde değerlendirilmek üzere açtığı jeotermal 2. kuyunun çalışmaları tamamlandı.

Seydişehir Belediyesi, kaplıca ve seracılık turizminde değerlendirmek için yaptığı jeotermal kuyu çalışmasında sona gelindi.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Ketirağılları bölgesinde açılan ve 700 metre derinliğinde ki kuyuda 43 derece sıcaklığında , saniyede ise 40 litrelik su kapasitesi elde ettiklerini kaydetti.

Seydişehir’in jeotermal kaynak açısından son derece büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Başkan Tutal, Kavak mahallesi ve Seydişehir’de 2000 yılından bu yana devam eden jeotermal serüvenin sonuna geldiklerini belirtti.

Arama yaptıkları bölgenin ruhsatının Seydişehir Belediyesine ait olduğunu kaydeden Başkan Tutal, “Daha önceleri bu bölgede bir kaç kuyu açılmıştı. Şu an ikinci kuyuyu açtık. 700 metre derinliğe indiğimiz bu kuyuda şu anda 43 derece sıcaklık, saniyede 40 litre akan bir su bulduk. Kuyu çalışmasını gerçekleştirdiğimiz bölgemizin karşısında bulunan bölgede 315 bin metrekarelik bir alanı satın almak suretiyle Belediyemize kazandırdık. Bölgeyi yatırımlara hazırladık. Sadece Seydişehir’in değil, Konya’nın hizmetine termal seracılık ve termal otelcilik olarak bu bölgeyi açmış olacağız” dedi.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir