Antalya’nın Serik ilçesi Sarıabalı Mahallesi Gölbecik Mevkii’nde oturan vatandaşlar, yerleşim alanının yakınına kurulmak istenen taş ocağına karşı ayaklandı.

Daha önce aynı firma tarafından karşı yamaçta bulunan Tombullar Mevkii’nde taş ocağı kurulduğunu, patlatılan dinamitlerden etkilendiklerini belirten vatandaşlar, patlamaların sarsıntıları sebebiyle evlerinin zarar gördüğünü iddia ettiler. Firmanın Gölbecik Taşı dedikleri kayalıkları patlatarak kırma taş malzemesi çıkarılmak istendiği gerekçesiyle ruhsat talebinde bulunduklarını belirten vatandaşlar, ruhsat verilmemesini istedi.

Patlatılarak kullanılmak istenen Gökbecik Taşı tepesinin hemen dibinde oturan Halil Tunç, “Biz burada hayvancılık yapıyoruz. Topraklarımız var. Bu taş ocağının kurulmasını istemiyoruz. İsterlerse gelsinler taşı kırsınlar evimizden çıkmayacağız. Karşı yamaçta kurulan taş ocağında patlama olduğunda 500 metre uzağa taş yağdı hayvanlarımız öldü. Evlerimiz sarsıldı çatladı. Cumhurbaşkanımız’dan bize destek olmasını bekliyoruz” dedi.

Mahalle sakilerinde Yusuf Yıkılmaz, doğup büyüdükleri mahallede oturmaya devam edeceklerini belirterek, “Karşı tepede kurulan taş ocağı doğayı bozdu. Bu şekilde bizim oturduğumuz yeri de bozacaklar” diye yakındı.

CİMER, BİMER, Çevre İl Müdürlüğü ve Antalya Su ve Atıksu İdaresi’ne dilekçelerle ruhsat verilmemesi için müracaat ettiklerini söyleyen Hüseyin Sülek, “CİMER, BİMER, ASAT, ÇED müdürlüğüne dilekçe verdik. Burada ASAT’ın kullandığı iki tane kaynak suyu var. Ayrıca kendi cazibesiyle akan kaynak suları var. ASAT’tan bize gelen yazıda olumsuz bulunduğu belirtiliyor. Bu taş ocağına ruhsat verilmesini istemiyoruz” dedi. Kendi cazibesiyle akan kaynak suyundan hem kendileri hem de hayvanların içtiğini belirten vatandaşlar, taş ocağında dinamit patlatılması halinde su kaynağının zarar göreceğini ifade etti.

Bazı mahalle sakinlerinde olan kadınlar da “Onlar taş ocağından para kazanacak burada evimizin başına taş yıkılacak istemiyoruz” diye yakındı.

Taş ocağı kurularak yıkılmak istenen Gölbecik Taşı tepesine yakın olan Deniztepesi Mahallesini muhtarı İbrahim Ersöz kendi mahallelerinin de etkileneceği gerekçesiyle eyleme destek verirken, Sarıabalı Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Özen, her zaman mahalle halkının yanında yer alacağını ifade etti.

Kaynak: www.haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir