Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kütahya’da eski maden sahalarını yeniden yeşillendirmek maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yürütülen “Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planı” kapsamında 300 dekar saha yeniden ağaçlandırıldı.

OGM madencilik faaliyetlerinin sona erdiği sahaların rehabilitasyonu konusunda gerekli çalışmaların yapılması ve bu sahaların yeniden kazanılması için “Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planını” yürürlüğe koydu.

Plan kapsamında madencilik faaliyetinin sona erdiği Tavşanlı İlçesi, Tunçbilek Habitabat Köyü sınırlarında bulunan 300 dekarlık saha rehabilite edildi. Söz konusu maden alanında lavanta, badem, sedir karaçam ve akasya türlerinden oluşan 18 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

Madencilik faaliyetleri sebebiyle bozulmuş alanların rehabilitasyonu ve doğaya yeniden kazandırılması çerçevesinde gerekli çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Rehabilitasyon çalışmaları ile madenlerin çıkartılması, işlenmesi ve kullanılması sırasında çevreye verilen zararın en aza indirilmesini ve bozulan sahaların tekrar doğaya kazandırılmasını hedefliyoruz. Madencilik faaliyetinin sona erdiği alanları tabiata geri kazandırmak için çalışmalarımız aralıksız sürecek” diye konuştu.

Kaynak: www.ormansu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir