Lâpseki Şahinli köyünde yapılmak istenen Taşocağı’na, köy halkı karşı çıktı. Şahinli köy halkı, ÇED toplantısının yapılmasına izin vermediler. Taşocağında ruhsatsız olarak patlatılan dinamitler, köydeki evlerde ciddi zararlar oluşturdu. Köy halkına, Çanakkaleli çevrecilerden de destek geldi.

Lâpseki Şahinli köyünde yapılmak istenen taşocağına, Çanakkaleli çevreciler ve köy halkı geçit vermedi. Köy halkı gazetemiz Çanakkale OLAY’a yaptığı açıklamada, köy yakınında kurulan taşocağında ruhsatsız olarak patlatılan dinamitlerin köy evlerinde büyük maddi hasar oluştuğunu belirttiler. Köy halkı ayrıca, köy meydanında bulunan içme suyuna taşocağında kullanılan maddelerin karıştığını belirterek suyun zehirlendiğini söylediler. Şahinli Köy Azası Mustafa Koyun; “Köyümüzün 200 metre yakınına taş ocağı yapmak istiyorlar. Taşocağında dinamit patlattılar ve bu patlama, köyde 30-40 tane evde hasara yol açtı. Dinamiti patlattıkları yer köye ve yola çok yakın” dedi.

Köy yakınında kurulan taşocağında patlatılan dinamitlerin köye ve köy halkına büyük zarar verdiğini belirten Aza Mustafa Koyun, bu durumdan evlerin ve çocukların etkilendiğini söyledi. Aza Koyun; “Taşocağında patlatılan dinamitler evlere olduğu gibi çocuklarımıza, bize de büyük zarar verebilir. Biz köy halkı olarak köyümüzde taş ocağın istemiyoruz. Bu patlamalar, bazı evlerde o kadar büyük hasara yol açtı ki o evlere ‘burada oturulamaz’ raporu verildi” dedi.

Kaynak: haberrus.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir