Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden birini oluşturan maden ihracatı; 2018’in ilk üç ayında 1.1 milyar dolara ulaştı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, “Sektör olarak pazar çeşitlendirmesinin de bir sonucu olarak maden ihracatı açısından başarılı bir üç ayı geride bıraktık. Maden izinlerinin hızlandırılması halinde 2018 için belirlediğimiz 6 milyar dolarlık ihracat hedefimize rahatlıkla ulaşabiliriz” dedi.

Türkiye ekonomisi açısından stratejik öneme sahip olan madencilik sektörü, yılın ilk çeyreğinde ihracat atağına geçti. Türkiye’nin maden ihracatı bu yılın ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 8.1, miktar bazında ise yüzde 11 artışla 1 milyar 102 milyon dolar olarak gerçekleşti. Maden ihracatı mart ayında 377 milyon dolar oldu.

Madencilik sektörünün ihraç ettiği endüstriyel ham maddelerin tek başına yüzde 44’lük bölümünü oluşturan doğal taşın, mart ayındaki ihracatı 139,5 milyon dolara; yılın ilk üç ayındaki ihracatı ise 409,8 milyon dolara ulaştı. Doğal taş ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 9,9 ve değer bazında ise yüzde 6,3 oranında artış kaydetti.

Kaynak: ekonomi7.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir