Yenilenebilir enerjide uyguladıkları YEKA modeli gibi projelerin madencilik alanında da geliştirileceğini anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, mamul üretecek fabrikalar kurulması için proje hazırladıklarını söyledi.

Yenilenebilir enerjiden sonra madenlerin işlenmesine dönük bir proje daha yolda. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları projelerini hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Yerli ürün kullanarak, mamul üretecek fabrikalar kurulması için bir projemiz var. Bugün ham kromu bizden alıp, işleyip, bize 10 katına satıyorlar. Yok öyle…” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) bu yıl ikincisini düzenlediği Vizyoner’17 kapılarını açtı. Zirvede konuşan Bakan Berat Albayrak, Türkiye’nin yeni bir stratejik sıçramanın arefesinde olduğunu dile getirdi. Üst gelir grubuna geçmek için atılması gereken stratejik adımları atmada bir an bile kaybedecek zamanın olmadığını ifade eden Albayrak, teknoloji üreten bir ekosisteme geçilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin inovasyon ve Ar- Ge’de önce bölgesel sonra da küresel bir güç olması gerektiğine dikkat çeken Albayrak, “Disiplinli çalışmayla bu mümkün. Biz de bakanlık olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Sermayenin enerji konusunda altyapı taleplerini karşılamak hayati öneme sahip. Biz de bu yatırımlarımıza son sürat devam ediyoruz. Elverişli bir yatırım iklimi hazırlıyoruz” dedi.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir