Türkiye Madencilik Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç başkanlığında Meclis Başkanlık Divanını seçmek ve sektörün genel değerlendirmesini yapmak üzere Ankara’da gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç yaptığı açış konuşmasında, Türkiye Sektör Meclislerinin 2006 yılından beri faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, meclislerin kamu, özel sektör ve sektörel sivil toplum kuruluşlarını yasal bir zeminde buluşturan en önemli platform olduğunu dile getirdi. Sektörde yer alan en önemli kuruluşların mecliste üye olduğuna dikkat çeken Bilgiç, bu platformun etkili kullanılarak her sorunun çözülebileceğini ifade etti.

Bilgiç’in konuşmasının ardından yapılan seçimde, Meclis Başkanlığına oy birliği ile tekrardan İsmet Kasapoğlu seçildi. Yeniden Meclis Başkanı seçilen İsmet Kasapoğlu yapmış olduğu konuşmada, öncelikle meclis üyelerine kendisine duyulan güvenden dolayı teşekkür ederek, 10 yıldan bu yana sürdürdüğü Meclis Başkanlığı görevinde sektörün sorunlarının çözümü için aynı heyecanla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Toplantıda Komite Başkanlıklarına Kaltun Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Teknik Danışmanı Mehmet Yunus Şahin, Bilgin Madencilik Ltd. Şti. İşletmeler Müdürü Mehmet Özyurt, Dama Mühendislik A.Ş. Genel Müdürü Sabri Karahan, ETİ Krom A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Marmotek Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Çopuroğlu, Sütun Enerji İth. İhr. Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü İbrahim Kürşat Tuna, Geliş Madencilik Enerji İnşaat Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Geliş, Genç Maden İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Ökten, Türkiye Madenciler Derneği Genel Sekreteri Ercan Balcı, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Yener Cander oybirliği ile seçildi.

Meclis toplantısında ayrıca orman izinlerinde yaşanan sorunlar, 1.grup ve 2.grup bazı maden ruhsatları ile ilgili yapılması planlanan mevzuat düzenlemesi ve bu düzenlemenin diğer maden gruplarına olası etkileri konuları görüşüldü.

Kaynak: www.tobb.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir