Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gürhan Yalçın, maden ocaklarında küçük bir ihmalin dahi grizu patlamalarına neden olabildiğini belirterek “Maden ocaklarında gazın oluşmasını önlemek mümkün değil çünkü kömür damarlarının içerisine girmiş, taneciklerin, gözeneklerin içerisine hapsolmuş gazları asla bertaraf edemeyiz.” dedi.

Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya’nın Kemer ilçesinde kömür madeninde metan gazı sıkışması sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 13 kişinin gazdan etkilendiğini hatırlatarak ailelere sabır diledi.

Yalçın, Kemer bölgesinde yapılan araştırmalara göre, permiyen dönemine ait kömürleşme olayları olduğunu ve bölgede taş kömürü bulunduğunu söyledi. Taş kömürünün içerisinde metan gazı bulunabildiğini dile getiren Yalçın, şöyle devam etti: “Kömür oluşumunda, bakterilerin, bitkilerin zaman, basınç ve milyonlarca yıl süreçler içerisinde yerin altında kalan bu kısımların kömürleşme sürecine girdiklerini biliyoruz. Kömürleşmeyle beraber metan gazı, bu kömürleşme süreci içerisindeki karbon birimlerinin arasına absorbe olurlar. Bu gazlar da kömürlerle birlikte karbonik malzemeyle bulunurlar. Bunların açığa çıkması sorunlarımızı ortaya çıkarıyor.”

Kaynak: www.haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir