Ulusal Kanal, İstanbul’da Petrol-İş Sendikası Salonu’nda “Taşeron İşçiliği Büyük Kurultayı”nı topladı. Taşeron işçilerin yanı sıra sendikaların başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de kurultayda çözüm yollarıyla ilgili görüşlerini açıkladılar. Kurultay’a Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci de katıldı.

Açılış konuşmasını Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Cengiz ile Aydınlık Gazetesi yazarı Mehmet Akkaya’nın yaptığı Kurultay’da GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci de bir konuşma yaptı. Demirci, madenlerde yeraltında taşeron çalıştırılmasının bedelini ödediklerini belirterek, “Taşeron demek ölüm demektir” dedi. Demirci şöyle konuştu; “Taşeron nedir? Taşeron işçiliği nedir? Sorularını Zonguldak’ta, maden işçileri arasında sorduğunuz zaman alacağınız cevap kısaca şudur; “Taşeron demek, ölüm demektir”. Biz maden işçileri olarak taşeronu 2004 yılında tanıdık.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi’nde deneme amaçlı yeraltında hazırlık işlerini verdiler. Hem daha çok iş yapacaklar, hem daha ucuza yapacaklardı, ama olmadı. Sonra 2006 yılında Karadon Müessesesi’nde de taşerona iş verilmeye kalkışılınca eylem yaptık. Madenci kardeşlerimiz taşeron şirketi yeraltına sokmadı. Eylem devam ederken Vali ve devlet müdahale etti ve tüm itirazlarımıza ve uyarılarımıza rağmen taşeron şirket yeraltına girdi. Genel Maden İşçileri Sendikamızın o dönemdeki yöneticileri tüm ilgilileri uyardılar. Kamuoyuna yapılan açıklamalarda, yeraltında çalışmanın, madende ve gazlı ocaklarda çalışmanın risklerini anlattılar. Bu uygulama için “Madencilik tarihinde görülmemiş kazalara sebep olabilir” dediler. Kâr hırsına ve güvenlik zafiyetine dikkat çektiler.

Kaynak: www.ereglionder.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir