Efemçukuru Altın Madeni’nde, Türkiye’nin ilk yeraltı kadın vardiya amiri olan 29 yaşındaki maden mühendisi Gülsüm Akkaya ve Jeoloji Mühendisi Leyla Kılıç yerin metrelerce altında adeta ışık saçıyorlar, işlerindeki başarıyla dikkat çekiyorlar.

İzmir’de Efemçukuru Altın Madeni’nde, Türkiye’nin ilk yeraltı kadın vardiya amiri olan 29 yaşındaki maden mühendisi Gülsüm Akkaya yeraltına güneş gibi doğdu.
Efemçukuru Altın Madeni’nde yönetici asistan olarak görev yaparken, hayali olan maden mühendisliğini okuma kararı aldı. Yönetici asistanlık görevine devam ederken bir yandan da Maden Mühendisliği Bölümü’nü başarıyla tamamlayan Akkaya, şimdi kariyerini karanlık maden ocağına ışık saçarak başarıyla sürdürüyor. Çalışma koşllarının zorluğu nedeniyle erkek işi olarak bilinen maden mühendiğinin kadın temsilcisi Gülsüm Akkaya, çalıştığı kurumda 25 kişilik vardiya ekibini, yeraltından sağ salim güneşe çıkarmak gibi önemli bir sorumluluğu üstleniyor.

Maden mühendisliğinin isteyen her kadının yapabileceği bir meslek olduğunu belirten Akkaya, “Yönetici asistan olarak çalışmaya başladıktan bir yıl sonra ‘ben bu işi hayatımın sonuna kadar yapamam’ diye düşündüm. Evrak işlerinin ağırlıklı olduğu yerüstünde konforlu bir iş vardı fakat benim yeraltına olan merakım ağır basıyordu. Yeraltı beni her zaman cezbeden büyülü bir yerdi” diye konuştu.

Kaynak: www.yeniasir.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir