Altın fiyatlarındaki artış, altın üretimine yönelik yatırımlara ivme kazandırıyor. Geçtiğimiz yıl yıllardır ilk kez yatırımcısına kazındıran altın, şu sıralar son 3.5 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Yılbaşından bu yana altının getirisi yüzde 8.5’i buldu. Altın fiyatlarının güçlenmesi, yaklaşık beş yıldır kemer sıkan altın üreticilerini harekete geçirdi. Dünyanın en büyük altın madencileri araştırma, yeni rezervler bulma ve yeni maden sahaları kurmaya yönelik bütçelerini büyütmeye başladı. Altın üretiminin sert düşüş gösterdiği 2016 sonrasında üretime hız verilmesi sektörün toparlanması açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Barrick’den araştırmaya 225 milyon dolar
Yılda yaklaşık 5.5 milyon ons üretimiyle sektörün en büyüğü olan Barrick Gold Corp. dört yıl aradan sonra ilk kez araştırma bütçesini artırdı. 2016’da 2.32 milyar dolar gelir elde eden şirket, 2017’de 185- 25 milyon dolarlık yatırım planladığını duyurdu. Şirket, 2016’da 5.5 milyon ons olan üretimini bu yıl 5.9 milyon ons seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Uzun süren durgunluktan sonra Barrick bütçesini artırmanın yanında araştırmalarını daha önce ellenmemiş bölgelere taşıyacağını bildirdi. Barrick’in ABD, Kanada, Avustralya, Suudi Arabistan, Kongo, Şili, Peru’da madencilik faaliyetleri bulunuyor. Piyasa değerine göre dünyanın üçüncü büyük üreticisi Goldcorp, üretim ons başına üretim maliyetinin 856 dolara inmesinin yardımıyla geçtiğimiz yıl kar açıkladı ve önümüzdeki beş yıl içinde üretimini ve rezervini yüzde 20 artırmayı planladığını duyurdu. Şirketin hedefi üretimini gelecek beş yılda 3 milyon onsun üzerine çıkarmak. CEO Garofalo, ‘büyüme artık bundan birkaç yıl önce olduğu gibi kirli bir kelime’ değil’ değerlendirmesinde bulundu.

Agnico 1.2 milyar dolara maden kuracak
Agnico Eagle Mines Kanada’da yeni bir maden inşa etmek için 1.2 milyar dolardan fazla harcama yapacağını bildirdi. Toronto merkezli şirket ayrıca Nunavut operasyonlarını büyütmeye odaklanacağını belirtti. Böylelikle şirketlerin büyük ligine girebileceği ve üretimini 2020 yılına kadar 2 milyon onsa yükseltebileceği belirtiliyor.

Arzda yüzde 3 üretimde yüzde 2 düşüş var
GFMS tarafından hazırlanan rapora göre 2016’da altın madenlerinin üretimi 208’den bu yana ilk yıllık düşüşünü gösterdi. Dünya genelinde altın madenlerinin arzı 22 ton yani yaklaşık yüzde 3 azalarak yılın üçüncü çeyreğinde 827 tona indi. 2016’nın son çeyreğinde üretimin gerilemeye devam ettiği ve 2016 genelinde üretimin yüzde 2 azalarak 3.168 tona indiği tahmin ediliyor. Üçüncü çeyreğin sonu itibariyle üretim sadece Afrika ve Okyanusya bölgesinde artış gösterdi. Asya ise üçüncü çeyrekte üretimin en fazla gerilediği bölge oldu. Avrupa’nın üretimi 3 ton, Kuzey Amerika’nın üretimi de 9 ton geriledi. Analistler üretimde düşüşün böyle devam etmesi halinde sektörün zor durumda kalacağı uyarısı yapıyor. National Bank of Financial analisti Steve Parsons, büyümeye yatırım yapmayan maden şirketlerinin 2021’de ‘üretim duvarı’na çarpabileceği yorumu yapıyor. Çünkü bir madeni kurmak ve faaliyete sokmak yaklaşık dört yıl alıyor. National Bank, izlediği 17 altın madeni şirketinin toplam üretiminin 2021-2025 döneminde yüzde 17 düşeceği tahmininde bulunuyor. Bazı uzmanlar da, üretiminde düşüş yaşayan şirketler için en iyi çözümün satın alma ve birleşmeler olabileceğini düşünüyor. Ancak cazip şirket sayısının fazla olmadığına da dikkat çekiliyor.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir