Son bir yıldır Çinliler bölgedeki mermer ocaklarına göz dikerken mermer ocakları bir bir Çinli firmaların eline geçmeye başladı. Çinli şirketlerin Türk mermer ocaklarını işletmesine karşı olduğunu açıklayan Mustafa Satıcı, bu durumdan rahatsız olduklarını tekrarladı. Satıcı, “Batı Akdeniz Bölgesi’nde blok mermer üretimi yapan Türk firmaları Çinli firmaların eline geçiyor” şeklinde konuştu.

Mermer denilince akla Antalya, Burdur ve Isparta gelirken yıllık yaklaşık 400 milyon dolar ihracattan söz edildiğini kaydeden Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Çinlilerin mermer ocaklarımıza göz diktiğini kaydetti.

Mustafa Satıcı, bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdi. Blok mermerin en büyük alıcısının Çin olduğunu söyleyen Satıcı, işlenmiş mermerde de Uzakdoğu, Ortadoğu ve Kuzey Amerika ülkelerinin önemli pazarlar arasında yer aldığını aktardı. Mustafa Satıcı, “Blok mermer ihracatının yanı sıra işlenmiş mermer ihracatımız da payını her geçen gün artırıyor. Mermer ihracatımızın yüzde 35-40’ı işlenmiş mermerden oluşuyor, hedefimiz bu oranı çok daha yukarılara taşımak” dedi.

Antalya, Burdur ve Isparta illerinde faaliyette bulunan blok mermer ocağı işleten firmanın son 3–4 yıl içinde Çinli şirketler tarafından satın alındığına dikkat çeken Başkan Satıcı, Çin’in mermerde çok büyük alıcı olduğunu belirtti.

“Bizim iki amacımız var. Birincisi mermeri işleyerek katma değer oluşturmalıyız” diyen Başkan Satıcı, “İkincisi ise Çinli işletmelerin vergi boyutu ortaya çıkıyor. Vergi boyutu yanında da özellikle faaliyet alanı sona eren mermer ocaklarının durumu da muğlak kalıyor. Blok mermer ihracatının yanı sıra işlenmiş mermer ihracatımız da payını her geçen gün artırıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.sanalbasin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir