Akdeniz Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Gürhan Yalçın, ülkedeki küçük krizlerin, orta doğudaki bir takım spekülatif olayların mermer sektörünün gücünü azalttığını söyledi.

Mermer sektörünün bir çok sıkıntı ile mücadele ettiğini belirten Akdeniz Üniversite Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürhan Yalçın, Türkiye’nin mermer ihracatını, ithalatını, mermer sektörünün sorunlarını ve beklentilerini anlattı. Mermer sektöründe pazarlamanın geleneksel yöntemlerle yapıldığına değinen Yalçın, pazarlamada ürün kalitesi ve fiyat birlikteliğinin sağlaması için düzenleyici yönetmeliklerin çıkartılması gerektiğini de vurguladı.

Mermer sektöründe yatırımcı teşvikinin bulunmadığına da değinen Yalçın, “Çin Halk Cumhuriyeti dahi mermercilik sektörüne ciddi anlamda yatırım teşvikleri vermektedir. Ülkemize baktığınız zamanda ekonomik anlamda mermer sektörünü destekleyecek bir mekanizma geliştirilememiştir. Alt yapı destekleri, elektrik gibi giderlerde, vergi, sgk ve liman ücretlerinde indirimler yapılabilir” dedi.

Prof. Dr. Gürhan Yalçın, Antalya, Burdur ve Isparta’da 7 bin 043 kişinin mermer sektöründe istihdam edildiğini de sözlerine ekledi. Sektörün dünyada rekabet gücünün sürekliliğinin sağlanamadığını ve bunun da gücünü azalttığını belirten Yalçın,”Bu gücü bir takım istikrarsızlıklar azaltıyor. Seçimler, küçük bir kriz, orta doğudaki bir takım spekülatif olaylar, sektörü etkiliyor. Kalıcı ve istikrarlı bir takım önlemler alınmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: www.antalyaningundemi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir