MTA Trabzon’un Maçka ilçesinde maden araması yapacak. Hamsiköy ve Güzelyayla mevkisinde uygulanması planlanan projeye göre bölgede, aralarında altın, gümüş, bakır, kurşun ve çinko gibi 4. Grup Metalik Madenler aranacak.

Konuya ilişkin Trabzon Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Trabzon ili, Maçka ilçesi, Hamsiköy ve Güzelyayla AR:201400286 (ER: 3318812) Ruhsat No’lu IV. Grup Metalik Madenler Ruhsatı Maden Arama Etüdü projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Trabzon ili, Maçka ilçesi, Hamsiköy ve Güzelyayla AR:201400286 (ER: 3318812) Ruhsat No’lu IV. Grup Metalik Madenler Ruhsatı Maden Arama Etüdü projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.”

4. Grup metalik madenler arasında şunlar yer alıyor: “Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum.”

Kaynak: www.gunebakis.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir