Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: Faaliyete geçmek için gün sayan Oruç Reis gemimizle birlikte, biri Karadeniz’de, Oruç Reis ile de bu ay içerisinde Akdeniz’de, hem iki boyutlu hem üç boyutlu sismikle birlikte denizlerimizi durmadan arayacağız. Önümüzdeki yıllarda, etrafımızdaki denizlerde çok daha somut ve ülkemizi sevindirecek gelişmelere hep birlikte şahit olacağız.

MTA Oruç Reis gemisinin son denetimlerini yapmak üzere tersaneye gelen Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu gemi projesini uzun zamandır takip ettiklerini ve Türkiye’de enerji ve madencilik noktasında önemli bir süreci başlattıklarını söyledi.

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak aramacılık ve sondaj noktasında daha yoğun çalışmalar yapacağını ifade eden Albayrak, “İnşallah Allah nasip etti, 16 Nisan’dan önce tamamladık ve gemimizi denize indiriyoruz. Bunun ilk adımlarını geçtiğimiz dönemde Barbaros Hayrettin Paşa gemimizle atmıştık. İkincisinin de ismini iki kardeşe eş olsun diye koyduğumuz ve son denetimini yaptığımız, artık faaliyete geçmek için gün sayan Oruç Reis gemimizle birlikte biri Karadeniz’de, inşallah hazır olur olmaz Oruç Reis ile de bu ay içerisinde Akdeniz’de hem iki boyutlu hem üç boyutlu sismikle birlikte denizlerimizi durmadan arayacağız.” diye konuştu.

Kaynak: www.timeturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir