Manisa Gördes’te Nikel Maden’e sülfirik asit taşıyan tanker devrildi. 27 ton asitin çevreye dağılmasının ardından maden şirketi sorumluluğun nakliyat şirketinde olduğunu söylüyor.

Zorlu Holding’e bağlı Gördes’teki Nikel madenine sülfirik asit taşıyan tankerin devrilmesi sonrası 27 ton sülfirik asit yola ve çevreye döküldü. Tanker daha önce de birçok kez devrilmişti. İlk asit yola ve çevreye döküldü. Tanker daha önce de birçok kez devrilmişti. Yaşananların ardından Gördes Çevre Derneği üyelerinden Hasan Türkel yaşananların bir çevre felaketi olduğunu dile getirerek, “Bu bir sene içerisinde 5. kaza oldu. Artık bu kazalar rutine bindi neredeyse. Ben sabah Manisa’ya hastane randevuma giderken kaza yapan tankerin önümden geçtiğini çok iyi hatırlıyorum. Yolda birçok tanker geçiyordu zaten. Kazanın olduğu yol son derece düzgün” dedi.

Tankerin devrilmesinin ardından sülfürik asitin tamamının yola döküldüğünü ve bu dökülen asitin kilometrelerce aktığını belirten Türkel, “Bu vadinin sonunda İzmir’in içme suyunu sağlayan projelerden Başlamış barajının çalışmaları yapılıyor. Barajın yapımı için istimlaklar tamamlandı. Ayrıca bölgede 2000’in üzerinde hayvan asit dökülen derelerden su içiyor. Pekmezci Köyü muhtarı ‘Şimdi ne yapacağız, hayvanlarımızı nerede sulayacağız, yeraltı sularımız kirlenirse ne olacak’ diyor.” dedi.

Kazanın ardından yörede kurtarma çalışmalarının da üstün körü yapıldığını ve gerekli önlemler alınmadığını belirten Türkel, “Kaza Akhisar’dan sonra 22. kilometrede olmuş. Gazeteci Vedat Özel kazanın olduğu yerdeydi. Onunla telefonla konuşurken başının döndüğünü söyledi. Hala asit sisi var orada ve yakındakilerin nefes sorunları yaşaması çok normal. Sadece kireç dökmüşler yola önlem olarak” dedi. Alınan önlemlerin yetersizliğini gören Türkel, “Ne diyeceğimizi şaşırdık, aylardır uyarıyoruz, feryat ediyoruz ama kimsenin bir şey yaptığı yok. İmam bildiğini okuyor. Bu son yaşanan bir çevre felaketidir. Felaketin boyutlarını zamanla göreceğiz” dedi.

Öte yandan kaza yerine giden Çevre Mühendisleri İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay da, tankerin tamamen boşaldığını ve sülfirik asitin aktığını dile getirdi. Asit yayılımını ve nereye kadar dağıldığını yörenin haritalarını inceledikten sonra görebileceklerini belirten Kınay, “Nikel madeni sorumluluğu kabul etmiyor. Suçu nakliye firmasına atıyor ve kapıdan çıktıktan sonra bizim sorumluluğumuzda değil diyor” dedi. Sorumluluğu alan yok, önlem alan yok, yöre halkı ve doğa ise tehlike içinde bir sonraki kazayı bekliyor.

Kaynak: gazetehayir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir