“Dijital Dönüşüm, Dijital Türkiye” temasıyla gerçekleştirilen SAP forum da, Eti Maden Kurumsal kaynak yazılım proje deneyimi Yönetim Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanı Abdurrahman Çeliker tarafından paylaşıldı.

Proje hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kurumuz tarafından yürütülen stratejik planlama, proje yönetimi, satış, üretim, dağıtım, mali kaynaklar yönetimi, satın alma, bakım onarım, stok yönetimi, kalite yönetimi, değerlendirme ve denetleme, insan kaynakları yönetimi gibi faaliyetler kapsamındaki iş süreçlerinin, Kurumsal Kaynak Yönetimi (KKY) sistemi üzerinde bütünleşik bir şekilde yürütülmesi ve bu süreçlerin RFID, PDKS sistemleri ve İş zekası ile desteklenen Entegre yönetim sistemidir.

Ne zaman başladınız ve neden SAP’i tercih ettiniz?
2012 yılında, ERP sistemimizi yenileme çalışmalarına başlandı. Uluslarası arenada üretim yapan, kamu şirketi olarak yerini alan kurumumuz, Güvenilir, denenmiş ve test edilmiş ürünler üzerinde araştırmalar yapıldı. Iç kaynaklarla vücut bulacak ERP sistemiminin olgunlaşma süreci çok uzun sürecekti. Bu nedenle teknolojileri takip edebilmek ve kısa sürede hayata geçirebilmek için kurumumuzun ihtiyaçlarına uyarlanabilir bir ürün almayı tercih ettik. SAP bunlar için en öne çıkan ürün olarak görülüyordu. Ancak takdir edersiniz ki biz bir Kamu kurumuyuz ve KİK mevzuatına bağlıyız. İhalede en avantajlı teklif veren firmaların çözüm önerisinde SAP’nin olması nedeniyle projemizi SAP ile gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada son kullanıcılara ve tüm süreçlere SAP ile verdiğimiz cevaplar performans ve uçtan uca bir görünürlük sağladı. Görünürlükten kastım bir proje ile ilgili herhangi bir incelemeyi-denetimi çok kolay ve herhangi bir yanlışa yer vermeyen bilginin doğruluğundan bahsediyorum. Tüm iş planlarımız, üretim planlarımız ve stoklarımız ile sevkiyatlarımızla ilgili herhangi bir şüphemiz olmuyor.

Bu süreçte “ilk olarak” belirtebileceğiniz bir gelişme oldu mu?
Bir dönüşüm sancısı yaşandı. Kurumun iş süreçleri değişim gösterdi, iç müşterilerimizim uyum sağlaması ve SAP mentalitesini algılama süreci yaşandı. Bu süreç bizim için çok sıkıntılı oldu. Bazen keşke dediğimiz anlar olmadı değil. Ama şimdi hem bu projede görev alan arkadaşlarımız ve uç kullanıcılar geldiğimiz noktadan çok memnun. Doğumların hepsi sancılı olur. Bu kaçınılmaz önemli olan sizin ısrarınız kararlılığınızdır. Şunu da hatırlatmak ta fayda görüyorum. Bu tür projelerde üst yönetim desteği olmadan başarıya ulaşmanız mümkün depildir. Üst yönetimimizin kararlı tavrı ve sürekli projenin arkasında durması yaşadığımız problemleri daha kolay aşmamımızı sağladı. Bir kez daha tüm yöneticilerimize ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu dönüşümle sağladığınız fiziksel faydayı tanımlar mısınız? SAP ile neyi başarmayı hedefliyorsunuz?
Kurumun tüm süreçlerini uçtan uca yönetmeyi, Bilgiye kısa sürede ulaşmayı, Üretim den liman yüklemesine kadar olan işlemleri RFID sistemi ile otomatize etmeyi hedefledik. Hangi ürünü hangi fabrikamızda yıllık-aylık ne kadar üreteceğiz, üreteceğimiz ürünlerin girdileri ne kadar olacak, bu malzemeleri satın mı alacağız stoklarımız bu üretimleri karşılayacak miktarda mi, üretimimizin maliyeti ne olacak, bu maliyetlerin pazarlama tarafındaki satışı tutarı ne olmalı gibi aslında bir şirket kurum için hayati öneme sahip tüm süreçlerde hızlı karar almak ve bu planlara göre startejiler geliştirmek. Bununla birlikte artık endüstri tarafında teknolojinin geldiği nokta Endüstri 4.0 ve biz bu seviyeyi kurum olarak yakalamak istiyoruz. Zaten hükumetimizin planlarında da Türkiye’yi endüstri 4.0’a taşımak var. Biz bu seviyeyi yakalamak istiyoruz. SAP‘ın ERP yi oluşturan fonksiyonlarının bilgi birikiminden yaralanıyoruz. Zira 130 dan fazla ülkede kullanılırak ve geliştirilerek oluşan birikim var. Bizim bu projede ki en büyük kazancımız yetişmiş insan unsuru oldu. Kendi modül süreçlerini çok iyi bilen arkadaşlarımız birer SAP uzmanı oldular. Şu an dışarıda SAP uzmanlığı danışmanlığı verecek personele sahibiz. ABABçı değil ama fonksiyonelci anlamında hakikaten çok iyi arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız bu projede kendilerini yetiştirdiler. FI, SA, MM ve Lojistik modüllerinde biraz iddialı olacak ama hakikaten konularının uzmanı arkadaşlar yetişti. En büyük kazancımız bu oldu. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözününde pratiğini gerçekleştirmiş olduk bir nevi.

Varsa net sonuçlar üzerinden bilgi verebilir misiniz (XX saat zaman kazancı, xx verimlilik artışı, xx müşteri / bayi / vb. artışı)?
Şeffaflaşma; Maliyetlerin, blançoların kişisel dosyalardan çıkıp, kolayca her yerden ulaşma hedefine yaklaştık.
Ürünlerimizi paket bazında izleyebiliyoruz. Yani ürünlerimizin üretim panosundan son kullanıcıya ulaşana kadar ki hikayesini, sürecini takip edebiliyoruz. Çalışanlarımızın devamlılığını biyometrik sistemler ile takip ediyoruz. Daha işin başındayız, esas faydayı önümüzdeki günlerden itibaren karar destek sistemlerinden %100 yararlanmaya başladıktan sonra alacağımıza inanıyorum. Raporlama tarafında yöneticilerimizin önüne üretimden satışa, stoktan satınalmaya, projelerden lojistik süreçlerine kadar tüm modüllerde neredeyiz, ne istiyoruz, nasıl bir pazarlama stratejimiz var, satışlarımızda hangi ürünler öne çıkıyor, hangi pazara ne kadar ürün sattık bunların satış-maliyet karşılaştırması nasıl gibi daha çoğaltabileceğimiz tüm sorularımıza anlık cevap alabiliyoruz.

Kaynak: www.etimaden.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir