CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, AKP’nin gündeme getirdiği zeytinlikleri endüstri alanlarına açan yasanın arkasında maden lobisinin özellikle de siyanürle altın arayan maden lobisinin bulunduğunu, bu lobinin Tarım Bakanı Faruk Çelik’i teslim aldığını söyledi.

Maden lobilerinin zeytin alanları ile yakından ilgilenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Perşembe günü TBMM’deki basın toplantısında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıklamalar yaptığını hatırlatan Akaydın şu açıklamalarda bulundu.

Olayın özü ne? Olayın özü zeytinliklerin yok edilmesidir. Açık net. Çünkü bu kanun tasarısı içindeki 4. madde en önemli maddedir. O madde, 1939’dan beri yürürlükte olan Zeytincilik Yasasını tarumar eden bir madde. Öyle kibar başlıyor ki, ama sonunda ‘Ancak, şu koşullarda Tarım Bakanı’nın onayıyla, şöyle bir Zeytin Kurulu’nun kararıyla kamu yararı kararı alınarak endüstri alanında zeytinlikler yatırıma açılabilir’ diyor. Bu zaten zeytinlikleri bitirir. Çünkü Türkiye’de ‘kamu yararı’ kararının nasıl alındığını en iyi bilenlerden biriyim. Belediye Başkanlığı yaptım. Yani, iktidarın emrinden o komisyondaki adamlar çıkamazlar.

Fakat yeni bir söylem ortaya çıktı. Ben bilim adamı olduğum için konuşmak istemiyorum ama jeoloji mühendisi bir arkadaşla bu konuyu konuştum. Zeytinlik alanlar kireç ve alkalen vasıfta olan alanlar. Özetle bu yerler altın madenciliği için çok cazip yerler. Altın madenciliği biliyorsunuz Türkiye’nin yüzkarasıdır. Çünkü siyanürle yapılır. Arkasında büyük bir ekolojik faciaya da yol açar. Anladığım duyumlara göre madencilik lobisinin ve özellikle altın madenciliğinin lobisinin Tarım bakanı Faruk Çelik’i teslim aldığı söyleniyor. İddia bu? İspat edemem. Faruk Çelik’in zeytinliklerle ilgili düzenlemenin konuşulduğu Sanayi Komisyon çalışmalarına hiç katılmadığı halde, iki üç gün önce buna ilişkin konuşmaları yaptığım gün,‘bu yerlerin madenciliğe elverişli olduğunu, dolayısıyla bir yerlerin madenciliğin hizmetine verileceğine’ ilişkin bir konuşma yaptı. Hatları birbirine bağladığınız zaman bunlar çok çarpıcı şeyler.

Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir