Eskişehir’in Alpu Ovası’na yapılması planlanan termik santralin, Türkiye’de sadece Eskişehir’de bulunan ve ‘Beyaz altın’ olarak adlandırılan lületaşı yataklarına zarar vereceği öne sürüldü.

Termik santralin kurulacağı alanda lületaşı yatakları bulunuyor. Lületaşı, yaklaşık 50 metre derinliğinde açılan kuyulara giren işçiler tarafından çıkartıyor. Lületaşının olduğu yerin altında kömür yataklarının olduğu belirtiliyor. Eskişehir’de lületaşı işlemecileri kuyulardan çıkartılan lületaşlarını işleyerek pipolar ve çeşitli hediyelik eşya yapıyor. Bunlar da başta ABDolmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine satılıyor.Eskişehir Geleneksel Lületaşı El Sanatları ve Kültür Derneği Başkanı Behçethan Aktaş, lületaşının çıktığı bölgeye termik santral yapılmasınıkabus olarak nitelendirdi. Aktaş, şöyle dedi:

“Dernek olarak termik santrale karşıyız. Termik santral yapılmasını istemiyoruz. Türkiye’de lületaşı sadece Eskişehir’de çıkıyor ve o bölgenin üzerine termik santral yapılmak isteniyor. Termik santral kurulduğu zaman lületaşı kesinlikle biter.”

Kaynak: www.milligazete.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir