Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Trakya Şubesi Başkanı Kani Alp, Trakya’da madencileri sorunlarını tartışmak üzere Yelken Kulüpte bir toplantı düzenledi.

Toplantıya, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof Dr. Güven ÖNAL , Genç Madenciler Derneği (GEMAD) Başkanı Cemil Ökten, Akçelik Madencilik sahibi Umut Akçelik İrfan Pullukçu, Cüneyt Pullukçu (İbrice Madencilik), Bekir Kiremitçi (Kiremitçiler Madencilik), Erkan Pullukçu, Hüseyin Pullukçu (Hasköy Madencilik), Zühtü Kiremitçi (Derya Madencilik), Adnan ARGAN (Trak Maden), Oktay Bakırhan (Bakırhan Madencilik), Cihan Demirtaş (Uysal Madencilik), Suat Öztorun (Akçelik Madencilik), Özgür Yüksel (TMSF), Eyüp Akgün (Mil-Ten Holding), Belgin ÖZKAN (Gemad) katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Trakya Şubesi Başkanı Kani Alp, bu tip toplantılarda Birlik ve beraberliği sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek; şunları kaydetti; Birlik ve beraberliği sağlamaya çalışıyoruz. Trakya’da yapılacak olan yatırımlardan söz sahibi olmak istiyoruz. Kendi aramızda sorunları çözmek istiyoruz. Malkara ve Çerkezköy’e termik santral kurulacak. Termik santralin olduğu yerler kamulaştırabilir. Termik santral kurulduğunda madencilerin rolünü belirlemek için yerel yönetimlerde ve bakanlık düzeyinde çalışmalar yapacağız.

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof Dr. Güven Önal ise Trakya’da Malkara ve Keşan, Uzunköprü bölgeleri madencilik açısından özel bir bölge olduğunu söyledi.

Malkara’da madenciler arasında büyük bir birleşmenin olup olamayacağı konusunu tartıştıklarını ifade eden Önal, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Biz bunu 2-3 yıl önce madencilerin birleşmesini gündeme getirmiştik. Bakanlık Türkiye’de ki enerjiyi yerli kaynaklardan üretmek için bir çalışma başlattı. Dışarıyı giden 30-40 Milyar doları en aza indirmek istiyor. Biz bu politikayı doğru buluyoruz. Bu konu ile ilgili destekler var. Fakat bu işin nasıl olacağının yolunu kimse bilmiyor. Maalesef madencilik bürokrasisi istenilen güçte değil. Yeni bir şeyler üretmiyorlar. Bizde ortaya bir model koymak için toplantılar yapıyoruz. Trakya Bölgesindeki madencileri kendileri üretip Devlet’e örnek olurlar mı. Türkiye’de havza madenciliği ile ilgili bir çok kavram var. Yeni yönetmelik çıkabilir ve bu yönetmelik madencilerin aleyhine olabilir. Biz modeli kendimiz üretelim ve devlete de yol gösterelim. Bu bölgenin madencileri bir araya gelip büyük bir şirket kurabilirler. Belediye, Ticaret odası gibi resmi 4 kuruma yüzde 10’a hisse verilip yüzde 60 hissede madencilerde olursa bu şirket profesyonelce yönetilir. Trakya bölgesi maden yönünden büyük bir havzadır. Trakya’da 500 milyon tondan fazla rezerv olduğunu düşünüyoruz. Trakya’da açık ocak ömrünün çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Düzgün yer altı projeleriyle çok iyi değerlendirebilir. Birlik olunca sorunların çözümü çok daha rahat olur”

Saat 17:00’ e kadar süren toplantı da kömür üreticilerinin çeşitli konularda sorunları tartışıldı, sorunlara karşı mücadele için birlik ve beraberlik mesajları verildi ve bundan sonraki çıkabilecek sorunlar ile ilgili madencilik lehine kamuoyu yaratılması ve siyasi destek alınması kararlaştırıldı. Ayrıca ileride yapılacak daha geniş kapsamlı toplantıya bölge idarecileri ve siyasilerin katılımlarının sağlanması hususlarında görüş birliğine varıldı.

Toplantıda son olarak şirketleşme konusu görüşülerek, Şirketleşmenin birlik ve beraberliğe daha fazla katkıda bulunulacağı görüşü hasıl olduğundan ortak mücadeleye yönelik şirketleşme kararı alındı.

Kaynak: www.trakyagazetesi.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir