Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) 2017-2018 yıllarını kapsayan 27. dönem toplu iş sözleşmesi çok uzun bir süre sonra, 24 Ağustos’ta imzalandı. Maden işçileri adına görüşmeleri Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS), Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile yürüttüğü görüşme sürecinde uzlaşma sağlanamayan 10 madde genel olarak ücretler üzerineydi.

Sendika yönetimi, sözleşme imzalandıktan sonra “Ülkenin ve kurumun içinde bulunduğu sıkıntıları bilerek yaptığımız teklifler geç de olsa anlayışla karşılandı. Her şey tam olarak istediğimiz gibi olmasa da bizleri mutlu eden bir sözleşme imzaladık” şeklinde bir açıklamayla maden işçisini bilgilendirdi. Bu açıklamada “geç de olsa” ifadesi dikkat çekiyor. Sürecin bu kadar uzun sürmesinin nedeni, sadece ücretler konusunda anlaşmaya varılamamış olması mıydı?

Kamudaki diğer sektörlerde toplu iş sözleşmeleri teker teker imzalanırken TTK’da uzun süre gelişme olmaması haklı olarak maden işçisini kaygılandırmıştı. İlk başlarda toplu sözleşme görüşmelerinin sorunsuz ilerlediğini belirten sendika yönetimi, görüşmelerin bu kadar uzaması karşısında maden işçisine bu süreçte tatmin edici cevaplar verememişti. Gerçek daha sonra ortaya çıktı ki, işveren sendikası Kamu-İş, görüşme talebine bile yanıt vermemiş! Yani aslında son toplantıya kadar ücretlerin görüşüldüğü bir toplantı dahi gerçekleşmemiş.

Kaynak: gercekgazetesi.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir