Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Altıncılar Cemiyeti Başkanı Kahraman Cevher, altın ithalinde bölgedeki kuyumcu ve şirketlerin yönünü Dubai’den Türkiye’ye çevirdiğini söyledi.

2016 yılında 80 ton altın ithal edildiğini belirten Altıncılar Cemiyeti Başkanı Kahraman Cevher, “Geçtiğimiz yıl Hewlêr ve Süleymaniye havaalanlarından Kürdistan’a 80 ton altın ithal edildi. 2015 yılında bu oran sadece 58 tondu. 2014 yılında 86 ton olan oran, 2013 yılında rekor bir seviyeye ulaşarak, 115 ton olarak kaydedildi” dedi.

İthal edilen altının sadece K. Irak Bölgesi’nde alıcısıyla buluşmadığını, Irak’ın diğer bölgelerinde de piyasaya sürüldüğünü belirten Cevher şunları söyledi: “Kürdistan’da ekonomik kriz gerçekliğiyle yüz yüze olduğumuz doğrudur. Fakat ithal edilen altın sadece Kürdistan’ın altın piyasasında satışa sunulmuyor. Irak’ın diğer bölgelerinden gelen altın tüccarları da bu ithal altını alıp, kendi şehirlerinde piyasaya sürüyor. Ülkenin orta ve güneyindeki şehirlerde bulunan kuyumcularda daha çok Kürdistan’a ithal edilen altın göze çarpmakta.”

Cevher, IKBY Hükümeti’nin , Irak’ın orta ve güney kentlerine gönderilen altından da vergi aldığını vurguluyor. “Kürdistan’da iki çeşit altın ticareti yapılmakta. Birincisinde, Türkiye ve Dubai’den ithal edilen işlenmiş altın piyasaya sunulur. İkincisinde ise, altın tüccarları, kuyumcularda topladıkları dökme altınları kalıp haline getirtip, bu iki ülkeye ihraç etmekte” diyen Cevher, geçmiş yıllarda ihraç edilen kalıp altın miktarının çok yüksek olduğunu ancak bu oranın son yıllarda çok düştüğünü vurguladı.

K. Irak’taki altın ticaretinin yönünü Dubai’den Türkiye’ye çevirdiğini açıklayan Cevher, şunları söyledi: “Dubai’de altına inanılmaz oranlarda vergi koyulmuş. Bu nedenle altın ticareti yapan şirket ve tüccarlar yönünü Türkiye’ye çevirmeye başladı. Çünkü Türkiye’deki vergi oranları Dubai’ye göre çok daha düşük. Vergi oranlarının bu şekilde devam etmesi halinde, Dubai’den Türkiye’ye olan yönelimin bundan sonra da devam edeceği görüşündeyiz. Singapur, Çin, Malezya, Hindistan ve Pakistan’dan Dubai’ye ihraç edilen altından eskiden vergi alınmazdı. Fakat şimdi ton başına 500 dolar gibi bir vergi alınmakta. Fakat Türkiye’de böyle bir vergi oranı yok. Bu nedenle Türkiye daha cazip gelmekte.”

Kaynak: www.milatgazetesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir