Türkiye’nin kadın girişimcileri sınır tanımıyor. Aslen Artvin Yusufelili olan Derya Bozovalı, hem aile işi olan madenciliği büyütüyor hem de ‘finans hukuku danışmanlığı’ verdiği küresel yatırımcılarla yurt içinde ve yurt dışında yeni yatırımlara yöneliyor. Yakın zamanda Kazakistan’da altın madeni işletmeye başlayacağını belirten Bozovalı, Türkiye’de de iki büyük ‘şehir hastanesinin 1.1 milyar dolarlık finansmanını hazırladığını, hedefinin madencilik ve sağlık alanında büyümeye devam etmek olduğunu anlatıyor. İnşaat sektöründe de önemli yatırımları bulunan Lovet İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Derya Bozovalı şöyle anlatıyor öyküsünü:

“Aile olarak Yusufeliliyiz. Eskiden Erzurum’a bağlıydı. Şimdi Artvine bağlı. İstanbul Yeşilköy’de büyüdüm. 14 yaşımda burs kazanarak ABD’ye okumaya gittim. Kolombiya Üniversitesi Uluslararası Finans Hukuku bölümünü bitirdim. 9 yıl JP Morgan’da çalıştım ve CEO’luğa kadar yükseldim. Babam inşaatçıydı anne tarafım madencidir. Bir ağabeyim var, ABD’de doktorluk yapıyor. Annem vefat edince 2009’da işlerin başına geçmek için Türkiye’ye geldim. Babam ağabeyimin gelmesini istedi ama o doktor olduğu ve bu konulara ilgi duymadığı için ben Türkiye’ye döndüm.

Döndüğümde Yusufeli’nde bir krom madenimiz ve İstanbul’da gayrimenkullerimiz vardı. Maden için Kanadalılarla ortak olup yaklaşık 17 milyon dolarlık yüksek teknoloji yatırımı yaptık. Bu yatırımla önceden bir ton topraktan 3 gram krom çıkarken şimdi 23 gram çıkıyor. Madenimizde 140 kişilik istihdamımız var. Şimdi Kazakistan’da altın madeni yatırımı içinde yeni bir anlaşma yaptık. 30 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız imzaları attık. Kazak ortağımla birlikte Haziran 2017 gibi temel atacağız.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir