Sudan’da maden çıkarılması ve Türkiye’ye yatırım imkanı sağlanması için bir hafta içinde sondaj çalışmalarına başlanıyor.

Sudan Madencilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Madencilik Bakanı Ahmed el-Karuri’nin Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın ile bir araya geldiği belirtildi.

Türkiye’nin Sudan’da madencilik alanında yatırım yapmak istediği kaydedilen açıklamada, çeşitli yer altı madenlerinin çıkarılarak Türkiye’ye yatırım imkanı verilmesi için sondaj çalışmalarına bir hafta içerisinde başlanmasının planlandığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Karuri’nin, görüşmenin ardından Sudan Maden Kaynakları Şirketi ve Jeolojik Araştırmalar Kurumu’na, Türkiye ile ülkesi arasındaki işbirliğinin aktifleştirilmesi amacıyla bir hafta içinde sondaj çalışmaları için alan hazırlanması ve diğer ihtiyaçların belirlenmesi çağrısı yaptığı ifade edildi.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi Aydın da Türkiye’nin, Sudan’daki madencilik alanında yatırım fırsatlarıyla tanışması ve yatırım yapması çağrısı üzerine Sudan Madencilik Bakanı Karuri ile bu görüşmeyi gerçekleştirdiklerini aktardı. Otuzdan fazla maden türüne sahip Sudan’da altın üreten en büyük şirketin de Türk olduğu ifade ediliyor.

Türkiye ile Sudan arasındaki ilişkilerde 2002’den bu yana belirgin bir iyileşme gözlemlenirken iki ülke arasındaki yatırım hacminin 2 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor.

Kaynak: www.gazetevatan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir