Elazığ’ın Alacakaya ilçesi, sahip olduğu maden yatakları ile yüksek tenörlü sert parça krom cevheri üretiminin gerçekleştirildiği merkez olarak dikkati çekiyor.

Türkiye’nin en büyük krom cevheri ve tek ferrokrom üreticisi ve ihracatçısı Eti Krom AŞ, Elazığ’ın Alacakaya ilçesindeki yataklarından çıkardığı madenle, Kazakistan’dan sonra dünyanın en büyük yüksek tenörlü sert parça krom cevherini üretiyor.

Yıldırım Holding tarafından 2004 yılında Türkiye Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Eti Krom, geçen yıl ülkenin 1 milyon 254 bin 585 ton olan krom cevheri ihracatının yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştirdi.

Geçen yıl 620 bin ton krom cevheri üretiminin 411 bin tonunu holdingin bünyesinde yer alan ferrokrom üretim tesislerinde kullanmak üzere İsveç’e ve bir kısmını Çin’e ihraç eden firma, yarı mamul olarak ürettiği 75 bin ton ferrokrom metali ile toplam 119 bin ton ferrokrom metalini başta Hollanda, ABD, İtalya, Çin ve Avusturalya’ya sattı.

Kovancılar ilçesindeki ferrokrom üretim tesisleri ve Alacakaya ilçesindeki maden ocaklarıyla ülke ekonomisine önemli katkı sunan Eti Krom, 750’si direk ve 900’ü taşeron olmak üzere toplam bin 650 kişiye istihdam sağlıyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir