Nükleer reaktör üreticisi Westinghouse’un CEO’su Jose Emetrio Gutierrez, Dünya Nükleer Birliği konferansında yaptığı açıklamada Türkiye’de 3. nükleer enerji santral projesiyle ilgili çok yakında yeni gelişmelerin olacağını duyurdu. Westinghouse, 2014 yılında Çin Devlet Nükleer Enerji Teknoloji Kurumu ve Elektrik Üretim A.Ş. ile anlaşmaya varmıştı.

Toshiba’nın çoğunluk hissesine sahip olduğu nükleer reaktör üreticisi Westinghouse tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de bir nükleer enerji santrali inşa etme planlarında çok yakında ilerleme beklendiği belirtildi.

Westinghouse, AP1000 reaktör teknolojisini esas alan 4 üniteli bir nükleer santralin Türkiye’de kurulması için 2014 yılında Çin’in Devlet Nükleer Enerji Teknoloji Kurumu (SNPTC) ve Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ile sözleşme imzalamıştı. Dünya Nükleer Birliği (WNA) konferansında muhabirlere demeç veren Westinghouse CEO’su Jose Emeterio Gutierrez, “Türkiye’de SNPTC ile birlikte çalışıyoruz. Umuyorum ki, çok yakında yeni haberler vereceğiz.” dedi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir