Yeni Zelanda Herald, 18 Mayıs’ta Otago Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından West Coast ekonomisini etkileyebilecek müthiş bir jeotermal kaynak keşfi yaptığını bildirdi.

Otago Üniversitesi, Victoria Üniversitesi ve GNS Science tarafından yönetilen 12 ülkeden 100’ün üzerinde bilimadamı tarafından oluşturulan bir ekip, Güney Adası’nın Alp Fayında yaklaşık 900 m (3000 ft) alana kadar jeolojik kırık zonlarında depremlerin nasıl oluştuğunun daha iyi anlaşılması amacıyla yapıldı.

Franz Josef Buzulu’nun kuzeyinde, Whataroa’daki yerdeki yer altındaki buldular, herkesi şaşırttı. 630 metre derinlikte kaynar sıcak su buldular. Bölgede bu tür sıcaklıklar tipik olarak 3 km’den (9,800 ft) daha büyük derinliklerde bulunuyor. İronik bir şekilde, bu bulgular, araştırmacıların orijinal amaçlarını kesintiye uğrattı, çünkü bu sıcaklıklar bilimsel ekipmanlarına zarar veriyordu. Bununla birlikte, hiç kimsenin bulmasını beklemediği yere kayda değer ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olduğu heyecanlı ihtimalini ortaya çıkardı.

Kaynak: www.jeotermalhaberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir